Alfred Janusz Kielak

Mężczyzna 1930 - 2009  (78 lat)  Prześlij zdjęcie/dokumentPrześlij zdjęcie/dokument    Has more than 100 ancestors and 13 descendants in this family tree.

 Ustaw jako osobę domyślną    

Info o osobie    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

 • Nazwisko Alfred Janusz Kielak 
  Urodzenie 06 paź. 1930  Pińsk, brzeski, Białoruś Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Chrzest data nieznana 
  • Matka chrzestna: Maria Nikulina
   Ojciec chrzestny: Józef Żurawski (rzeźnik z Pińska)
  Płeć Mężczyzna 
  I Komunia Św. 20 czer. 1940  Postoliska - kościół p.w. Św. Stanisława Biskupa, wołomiński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Służba wojskowa 14 list. 1950  Modlin, nowodworski, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Służba trwała 25 miesięcy
  ..."Jako „niepoprawny politycznie” służbę wojskową odbywał w formacji bez karabinu, wykonując najcięższe prace w Batalionie Budowlanym na drugim krańcu Polski. W domu czekała młoda, świeżo poślubiona żona..."
  Jest to fragment "Wspomnienia" (patrz Historie) 
  Emerytura 1996 
  Zgon 05 wrz. 2009  Gorzów Wlkp., lubuskie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  • Cytat z Gazety Lubuskiej z 08.09.2009

   "Odszedł Alfred Kielak
   5 września 2009 roku zmarł Alfred Kielak - znany gorzowski podróżnik i organizator wypraw turystycznych. Urodzony w Pińsku na Polesiu przybył do Gorzowa tuż po wojnie. Pionier naszego miasta. Całe swoje długie zawodowe życie związał z miejscowywwym Zakładem Energetycznym. Pasją Jego było zwiedzanie świata. Poznał dokładnie ojczysty kraj, całą Europę, część Azji i Afryki. Nigdy nie podróżował sam. Jako znakomity organizator i społecznik urządzał wyprawy turystyczne dla chętnych dzielenia z Nim radości poznawania świata. Uczestnicy Jego wypraw poznawali kulturę, zwyczaje i codzienne życie mieszkańców różnych państw i kontynentów. Dzięki Niemu wielu ludzi zobaczyło najpiękniejsze zabytki architektury i sztuki, poznało niepowtarzalność przyrody różnych zakątków świata.
   Przez 17 lat tworzył wartościowy dorobek Gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Współorganizował tę instytucję.Należał do jej liderów i znakomitych wykładowców.
   Jedynym Jego wynagrodzeniem za wszystkie trudy była radość dzielenia się z innymi swoją pasją, popartą ogromnym, profesjonalnym przygotowaniem i satysfakcja z zadowolenia ludzi , dla których pracował.
   Pożegnanie wspaniałego gorzowianina odbędzie się 12 września (sobota) o 11.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej."


   Uniwersytet Trzeciego Wieku
  wiek 78 lat 
  Pogrzeb 12 wrz. 2009  Gorzów Wlkp. - cmentarz komunalny, lubuskie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  • Tutaj można zobaczyć więcej zdjęć z pogrzebu
  • Pożegnanie
   Szanowni zebrani, stoimy nad grobem wielkiego człowieka, Alfreda Kielaka. Był on przykładem dla wielu z nas, jak należy żyć.
   Urodził się w 1930 roku na Ziemi Poleskiej. Był Poleszukiem i wielkim Polakiem, a w sercu jego było specjalne miejsce dla dwóch małych Ojczyzn – Ziemi Poleskiej i pięknego Gorzowa. Nikt nie potrafił równie pięknie jak Alfred mówić o urodzie tych dwóch krain - z największym zachwytem, a równocześnie z szacunkiem. Dlatego chylą się nad jego mogiłą sztandary. Wśród nich jest także sztandar Towarzystwa, które współzakładał – Towarzystwa Miłośników Polesia. Duża grupa społeczników- założycieli tego Stowarzyszenia kłania się, Alfredzie, nad Twoją mogiłą i żegna Cię z największym szacunkiem.
   Przybył Alfred do Gorzowa jako Pionier. Jest autentycznym pionierem tego miasta. Tu zamieszkał, tu związał się z Zakładami Energetycznymi i chociaż ich nazwa się zmieniała - Alfred nigdy. Przepracował w tym zakładzie ponad 50 lat i oddał się wielkiej pasji poznawania świata. Najpierw jednak zaczął od siebie. Sam poznał Ojczyznę, której służył przez całe życie. Później poznał świat.
   Wędrował. Próbowałem nawet te wędrówki policzyć, bo 17 lat swojej społecznej pracy przeznaczył dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie. W dokumentacji Uniwersytetu próbowałem - przygotowując się do pożegnania Alfreda – policzyć Jego wyjazdyddy. Naliczyłem 69 zagranicznych wypraw i przestałem liczyć. Trzeba dodać do tego wyprawy krajowe, trzeba dodać też bezcenną rzecz – do wszystkich tych podróży przygotowywał najpierw siebie, a później przygotowywał pozostałych. Był profesjonalistą w każdym calu. Te wyprawy, te podróże studyjne, te wędrówki - zostawiły trwały ślad. One umacniały w nas to, co stanowi największą wartość w człowieku – poczucie piękna, poczucie szacunku dla ludzkiej pracy, poczucie urody.
   Zafascynował Alfred nas wszystkich światem. Te 17 lat w Gorzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który tworzył i w którym trwał, pełniąc najbardziej odpowiedzialne funkcje przez całe życie, to były lata społecznej pracy. Jedyną nagrodą, jaką ototrzymywał, był szacunek ludzi i ich wdzięczność za wszystko, co dla nich zrobił. To bardzo budujący przykład i rzadki. To był człowiek wielkiej wiedzy, a równocześnie największej skromności. Znałem go dobrze i przeprowadziłem z nim wiele rozmówów. Wspominał swoje dzieciństwo i jakby mimochodem powiedział, że dane mu było - kiedy odbywał służbę wojskową - wykonywać najtrudniejsze prace. Mógł z tego zrobić dla siebie takie wielkie przesłanie, jak bardzo był krzywdzony. On - z uśmiechem, który dzisiaj widzimy na Jego zdjęciu – odpowiedział: „To taki był czas. Wspólnymi siłami dochodziliśmy do tego, jaka ma być ta Polska. Różni ludzie popełniali różne błędy. Ja do nich nie mam żalu, bo ja pracuję dla kraju”.
   Trudno było Alfredowi nawet podziękować za to, co robił, bo jeżeli Go cokolwiek denerwowało, to właśnie słowa płytkiej podzięki. Dlatego z największą wdzięcznością wpisujemy do historii Jego dokonania. Jest tu bardzo dużo słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tak. Ta wspaniała instytucja to jest dar Alfreda dla nas. To jest równocześnie przesłanie dla nas, że bardzo, bardzo musimy szanować to, co zrobił.
   Jest takie afrykańskie mądre przesłanie – Jeżeli umiera starszy człowiek, to tak, jakby spaliła się biblioteka. Ponieśliśmy olbrzymią stratę.
   W ostatnią podróż życia Alfred wybrał się sam.
   Zawsze zostawiał dla nas wskazówki, zawsze wiedzieliśmy, dokąd idziemy i co będziemy zwiedzać. Tym razem zostaliśmy na chwilę sami.
   Trzeba pamiętać. Trzeba upowszechniać ten wspaniały wzorzec Jego życia. Ponieważ wiele się od Niego nauczyłem, pragnę pożegnać Go takimi słowami: nie płaczę nad Tobą najmilszy z druhów, bo miałeś wiele pięknych dni i taką miarę niedoli, jaką ci przeznaczył Bóg.
   W imieniu chyba wszystkich zebranych, a przede wszystkim Stowarzyszenia Miłośników Polesia, licznej grupy przewodników i wspaniałych ludzi, którzy prowadzą wycieczki, także dużej grupy słuchaczy Uniwersytetu składamy wyrazy ubolewania całej rodzodzinie, bo był także Alfred – co trzeba zaznaczyć – wzorem, jak należy układać życie rodzinne i dlatego zostaje pamięć po Nim przede wszystkim u Jego wspaniałej Małżonki, z którą przeżył całe, całe długie życie. Wychował dwoje wspaniałych dzieci - córkę Mariolę i syna Janusza, którym składamy kondolencje, a także wnuki i prawnuki.
   Nie mogę Cię, droga Ireno, pocieszyć bo straciłaś osobę niespotykanej wartości. Mogę Cię tylko poprosić (mówię do żony), żebyś wytrwała. Żeby Cię pamięć o wspaniałym mężu wzmacniała i by Twoje życie dalej trwało jak najdłużej. Alfredzie, przyjęła cię ziemia gorzowska, dla której zrobiłeś tak dużo. Jesteś wielkim Gorzowianinem. Niech ta gorzowska ziemia lekką Ci będzie.

   Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.
   Edward Korban
  Nagrobki Prześlij zdjęcie nagrobka Prześlij zdjęcie nagrobka 
  ID osoby I4020  Korycki Kiliś
  Ostatnia modyfikacja 8 gru. 2012 

  Ojciec Konstanty Kielak
            ur. 27 gru. 1899, Chrzęsne, wołomiński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją
            zm. 14 sier. 1944, Chrzęsne, wołomiński, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (wiek 44 lat) 
  Matka Janina Walkowiak (z domu Ważyńska)
            ur. 13 list. 1901, Gałki, płocki, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją
            zm. 30 sty. 1990, Gorzów Wlkp., lubuskie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (wiek 88 lat) 
  Ślub 20 sier. 1922  Płock - Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, mazowieckie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  ID rodziny F1659  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

  Związek Irena Leokadia Kielak (z domu Gruszewska)
            ur. 15 lip. 1931, Baranowicze, brzeski, Białoruś Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją
            zm. 22 mar. 2012, Towarowa, Gorzów Wlkp, lubuskie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (wiek 80 lat) 
  Ślub cywilny 11 list. 1950  Gorzów Wlkp - USC, lubuskie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  świadek: Artur Gruziel
  świadek: Jan Stolarek
  urzędnik USC: Andrzej Bruzi 
  Ślub 26 sier. 1951  Gorzów Wlkp. - parafia Św. Józefa, lubuskie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
  Typ: ślub kościelny 
  Dzieci 
  +01. Janusz Ireneusz Kielak
  +02. Maria Jolanta Gonta (z domu Kielak)
  ID rodziny F1655  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

 • Mapa wydarzenia Ukryj mapę wydarzeń
  Łącze do Google MapsUrodzenie - 06 paź. 1930 - Pińsk, brzeski, Białoruś Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsI Komunia Św. - 20 czer. 1940 - Postoliska - kościół p.w. Św. Stanisława Biskupa, wołomiński, mazowieckie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsŚlub cywilny - świadek: Artur Gruziel świadek: Jan Stolarek urzędnik USC: Andrzej Bruzi - 11 list. 1950 - Gorzów Wlkp - USC, lubuskie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsSłużba wojskowa - Służba trwała 25 miesięcy ..."Jako „niepoprawny politycznie” służbę wojskową odbywał w formacji bez karabinu, wykonując najcięższe prace w Batalionie Budowlanym na drugim krańcu Polski. W domu czekała młoda, świeżo poślubiona żona..." Jest to fragment "Wspomnienia" (patrz Historie) - 14 list. 1950 - Modlin, nowodworski, mazowieckie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsŚlub - Typ: ślub kościelny - 26 sier. 1951 - Gorzów Wlkp. - parafia Św. Józefa, lubuskie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsZgon - 05 wrz. 2009 - Gorzów Wlkp., lubuskie, Polska Łącze do Google Earth
  Łącze do Google MapsPogrzeb - 12 wrz. 2009 - Gorzów Wlkp. - cmentarz komunalny, lubuskie, Polska Łącze do Google Earth
   = Łącze do Google Earth